Najczęściej kupowane

Kategorie

Informacja

Rodzaje zwierciadeł (szkieł) w lusterkach zewnętrznych:

szkło płaskie - jest to najtańszy, a co za tym idzie najprostszy rodzaj zwierciadła. Obraz widoczny w takim zwierciadle dokładnie odzwierciedla rzeczywistość tj. nie ma żadnych przybliżeń, zniekształceń czy innych podobnych rzeczy.

szkło sferyczne - jest to wypukłe szkło, chyba najbardziej popularne w lusterkach samochodowych. Wypukłość zwierciadła oznacza, że obiekty, obraz w nim widoczny jest pomniejszony, ale dzięki temu widać w nim po prostu więcej. Tłumacząc bardziej na chłopski rozum, obiekty widoczne w takim zwierciadle oddalone są dalej niż w rzeczywistości, świat wydaje się mniejszy więc i widać go więcej.

szkło asferyczne - taki rodzaj zwierciadła, który posiada dwie sfery, które w znacznym stopniu przyczyniają się do likwidacji martwego pola . Zewnętrzny koniec zwierciadła asferycznego jest nieco zakrzywiony, dzięki czemu poszerza to pole widzenia. Szkło asferyczne czasem nazywa się także szkłem łamanym.

W lusterkach samochodowych zewnętrznych szkło wklęsłe nie jest stosowane, więc jeżeli wydaje Ci się, że Twoje lusterko przybliża obraz - to tylko Ci się wydaje.

Szkła czyli zwierciadła rozróżniamy także za pomocą ich ubarwienia czyt. koloru. Najpopularniejszym szkłem używanym w lusterkach samochodowych jest szkło bezbarwne (czasem nazywane białym lub chromowanym). Obiekty w takim szkle nie są zniekształcone przez żadnego fotoszopa czyt. widzimy dokładnie taki obraz jaki jest w rzeczywistości (mam na myśli tutaj oczywiście jedynie barwę tudzież kolory). W przyrodzie tj. motoryzacji i nie tylko w lusterkach samochodowych występują także szkła o barwie lazurowej, czyli po prostu niebieskie

Co nam daje niebieskie szkło w lusterku samochodowym? 

Poza wyglądem, który jak zawsze jest kwestią gustu, szkła niebieskie zwiększają poniekąd bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas nocnych podróży naszym samochodem. Mianowicie w niebieskich szkłach światła samochodów jadących za nami nie wywołują odbłysków. Niebieski kolor nie likwiduje tego w 100%, ale na pewno mając taki kolor zwierciadła auta jadące za nami będą nas oślepiały na pewno słabiej czy tam mniej.

Jakie są rodzaje lusterek samochodowych?

Lusterko samochodowe manualne - taki typ lusterek, gdzie ustawienie dokonujemy ręcznie. Regulacja ta odbywa się jednak nie za pomocą wajchy, linek czy innych pokręteł, ale aby ustawić takie zwierciadło musimy je fizycznie dotknąć ręką. Ten typ lusterek występuje zazwyczaj w starszych samochodach.

Lusterko samochodowe mechaniczne - typ lusterka, gdzie ustawienie również dokonujemy ręcznie. W tym przypadku ustawienie odbywa się za pomocą pokrętła, wajchy, dźwigni lub innego pręta - jak zwał tak zwał, ale ustawienie może odbywać się wewnątrz naszego auta bez konieczności opuszczania szyb.

Lusterko samochodowe elektryczne - ustawienia zwierciadła w takim lusterku dokonujemy za pomocą przycisku czyli jak sama nazwa wskazuje przy pomocy elektroniki samochodowej.

Lusterka samochodowe zewnętrzne mogą być także:

podgrzewane - to już żadna tam nowość, ale coś co posiada nawet kilkunastoletnie auto,

elektrycznie składane - na parkingu, po wyjęciu kluczyka, lub w każdej chwili za pomocą przycisku lusterka składają się

z lampą drogową - inaczej światłem oświetlającym próg samochodu, co byśmy się nie potknęli kierując się w stronę garażu czy innego obranego docelowego celu

z kierunkowskazem - bez komentarza

z diodą martwego punktu - takie małe źródło światła, które zaświeca się, gdy obok na pasie znajduje się inne auto, które ciężko jest zazwyczaj dostrzec

fotochromatyczne, czyli samo ściemniające się - takie zwierciadło robi się ciemne, gdy czujniki wykryją, że odbicie światła może oślepiać kierowcę

z czujnikiem temperatury - zazwyczaj występuje on w prawym lusterku (czyli po stronie pasażera) i służy po prostu do tego abyśmy patrząc w nasz wybajerzony mniej czy bardziej kokpit samochodu wiedzieli jaka jest temperatura na zewnątrz.

Lusterko wsteczne po raz pierwszy było zamontowane w samochodzie w 1911 roku przez Ray`a Harroun`a podczas pierwszego wyścigu w Indianapolis 500. W starszych samochodach choć nie tylko, lusterko wsteczne można ,,przełamać" o jakieś 45 stopni by auta jadące za nami nas nocą nie oślepiały. Na rynku coraz częściej w autach są montowane lusterka wsteczne fotochromatyczne czyt. samo ściemniające się. Takie lusterka mają wbudowane czujniki, które gdy tylko wykryją, że światło w samochodzie jest za jasne - ciemnieją, ściemniają się by dbać o oczy kierowcy.